מהי נגישות לאנשים עם מוגבלויות? ‏

תוכן עניינים

מהי נגישות לאנשים עם מוגבלויות? יש הרבה ראשי תיבות הקשורים למושג, כולל עיצוב אוניברסלי, עיצוב נגיש, מגורים סבירים ותמריצי מס. קרא על מנת לגלות מה כולם מתכוונים ואיך הם קשורים אליך. הנה סקירה מהירה:

עיצוב אוניברסלי

למרות שהעיצוב האוניברסלי קיים כבר זמן רב, השימוש בו בחלל הדיגיטלי עדיין חדש יחסית. מוצרים דיגיטליים צריכים להיות נגישים באותה דרך בה בניינים נגישים מיועדים לאנשים בעלי יכולות שונות. מעצבים יכולים לעצב מוצרים שכל המשתמשים יכולים להשתמש בהם על ידי לקיחה בחשבון של כל הגורמים האלה. אפליקציות נגישות יכולות להיות נגישות יותר על ידי לקיחת בחשבון חירשות או יכולות קריאה ירודות.

המכון לעיצוב מרכזי אנושי (IHCD), שנוסד ב-1978 בשם סביבות הסתגלות (Adaptive Vactions), סייע בהפצת עקרונות התכנון האוניברסלי. המכון מאזן את מומחיותו בנגישות הנדרשת על פי חוק עם מחויבותו למנהגים הטובים ביותר בעיצוב אנושי-מרוכז. הקרן הלאומית לאמנויות (National Endowment for the Arts), סוכנות פדרלית עצמאית, תמכה ברעיון העיצוב האוניברסלי. הקרן הלאומית לאמנויות, ארגון עצמאי ללא כוונת רווח תומך במצוינות אמנותית באמצעות מגוון תוכניות מימון, כולל פרסומים וכנסים.

ככל שמספר הנכים גדל, כך גם הצורך בתכנון נגיש. על ־ ידי הבטחת נגישות לאנשים מוגבלים בעדיפות עליונה, היא משפרת את איכות חייהם של אנשים רבים. עיצוב אוניברסלי גם מפחית את הסטיגמה הקשורה לנכים, מה שמאפשר להם לחיות באיכות חיים טובה יותר. עם גישה זו, הנטל הכלכלי של עיצוב ויצירת מוצרים לנכים מופחת. הדבר מגביר את בריאותם הכלכלית של העסקים.

לעיצוב אוניברסלי יש יתרונות רבים, כולל גישה קלה יותר למשתמשים בכיסאות גלגלים, מסדרונות רחבים יותר ואריחי ריצוף שאינם מחליקים. העיצוב של תכונות אלה יכול להיות שימושי גם לאנשים עם הפרעות חושיות או אפילפסיה. בנוסף, בניין שאין בו מעליות אינו יכול להיחשב לנגיש באופן אוניברסלי. בנוסף לכך, רמפות יכולות לעזור לאנשים לדחוף עגלות או לשאת חפצים כבדים. מי שמתקשים להשתמש במדרגות, ניתן להשיג בקלות מדפים וארונות.

ישנם חוקים הקובעים שימוש בתכנון אוניברסלי לנגישות לאנשים עם מוגבלויות. ערים ומחוזות רבים אימצו חוקים השולטים בתכנון נגיש. כדי ליצור חברה כוללת, חשוב להגביר את הנגישות של מוצרים. בין אם מדובר בבניין משרדים, מסעדה או מרחב ציבורי, עיצוב אוניברסלי יכול להבטיח שהוא שימושי לכל. זה יכול לקדם מעורבות צוות, הכללה, וסביבת עבודה חיובית.

מידע נוסף ניתן לקבל באתר הנגשה פלוס

עיצוב נגיש

נגישות של מקלדות היא אחד ההיבטים החשובים ביותר של עיצוב נגיש. בין אם זה אתר או בניין, עיצוב נגיש עומד בסטנדרטים מינימליים של שימוש ותקשורת לאנשים עם מוגבלויות. הוא יכול לטפל במגוון נושאים, כולל עיוות שמיעתי, בעיות זיכרון לטווח קצר, התקפים ורגישות לאור. מאמר זה יבחן כמה מאתגרי הנגישות הנפוצים ביותר, וכיצד תוכל להתגבר עליהם. ‏ קרא כדי ללמוד כיצד להפוך את האתר שלך לנגיש יותר!

תכנון נגישות נועד לספק ממשקים גמישים שקל לנווט בהם ולהשתמש בהם עבור כולם. בעידן הדיגיטלי, ראינו את האבולוציה של פקודת הקול, הידועה גם בשם קלט דיבור, שמשתמש בתוכנה כדי לזהות קול אנושי כאשר מעצבים מוצר, חשוב לזכור שמעצבים חייבים לשקול את כולם. תן דעתך לשוק העולמי של אנשים עם מוגבלויות, שמוערך בלמעלה מ ־ 1 מיליארד דולר וכוח הוצאה של 6 טריליון דולר. אתה חסר 20% מהלקוחות הפוטנציאליים שלך על ידי התעלמות השוק הזה.

נגישות היא יותר ממתן ממשקים נגישים לאנשים עם מוגבלויות. אתרים רבים נעשו נגישים יותר על ־ ידי תכנון עם גורמים אלה. נגישות לא רק עוזרת לאנשים עם מוגבלויות, אלא גם משפרת את היעילות של כולם. זהו חלק חשוב בעיצוב אתרים שמעצבי אינטרנט רבים אינם מזהים. זה גם חלק אינטגרלי של עיצוב יוניברסל, אשר הוצע במקור על ידי רון מייס, אדריכל נכה.

עיצוב אוניברסלי הוא מושג בסיסי של עיצוב טוב. עיצוב אוניברסלי (Universal Design) היא דרך להגביר את הנגישות של אנשים עם מוגבלויות על ידי יצירת מוצרים, שירותים או סביבות למרות היתרונות הרבים שמביאה הנגישות, לתכנון אוניברסלי יש יישומים רבים אחרים. עיצוב אוניברסלי יכול להגדיל את התפוקה, לשפר את התקשורת או לשפר את העסק שלך. בתכנון אוניברסלי, כל אחד יכול ליהנות מאותם יתרונות. אין סיבה לא לאמץ את זה.

מגורים סבירים

חובתו של מעסיק לעשות מגורים סבירים עבור אנשים עם מוגבלויות היא דרישה משפטית בסיסית. אנשים רבים עם מוגבלויות לא יוכלו להשיג את העבודה שהם רוצים ללא מגורים סבירים. מחסומים אלה יכולים להיות מכשולים פיזיים או פרוצדורליים המקשים על אנשים עם מוגבלויות לבצע את עבודתם ביעילות. ניתן להסיר מחסומים אלה על ידי מגורים סבירים, שיאפשרו לאנשים עם מוגבלויות לממש את הפוטנציאל שלהם.

”לינה סבירה” מתייחסת למעסיק שעושה התאמה או שינוי המאפשרים לאדם עם מוגבלויות לבצע תפקידי עבודה חיוניים. הדבר דורש שינוי לעמדה ולהליך ההעסקה שלא יוצר קשיים מיותרים או איום ישיר על החברה. על המעסיק להוכיח שההסדר לא יכפה קשיים מיותרים. מגורים חייבים גם להיות יעילים במתן מענה לצרכיו של הפרט ולאפשר להם לבצע פעולות חיוניות.

הסברה סבירה יכולה לכלול רכישה של תוכנה שתגדיל את המסך או יצירת רשימה שתבטיח השלמת משימות. סביבה סבירה עשויה לכלול גם הצבה מחדש של מי שאינם מסוגלים לבצע תפקידי עבודה חיוניים. חשוב לזכור שעובדים אחרים חייבים להיות מסוגלים לבצע את אותן תפקידי עבודה כמו הפרט, ושהעובד החדש חייב להיות מוכשר יותר.

משרד המשפטים של ארצות הברית פרסם חוק סופי חדש הדורש מספקי דיור לבצע שינויים סבירים. שינויים אלה נועדו לאפשר לאנשים עם מוגבלויות ליהנות באופן מלא ממרחב. שינויים אלה יכולים להתבצע באזורים משותפים ובפנים או מחוץ למרחב. דוגמה אחת היא ההתקנה של חטיפים בשירותים. למרות שלא כל המגורים נדרשים על פי חוק, הם זכות יסוד. עוזר התובע המחוזי דורש את השינויים האלה. יחס הוגן וראוי מובטח בחוק במקום העבודה.

העובד יכול לדון בטבע ובמגבלות של נכותו כאשר הוא מבקש מגורים סבירים לאנשים בעלי מוגבלויות. כאשר מעסיק מבקש מגורים סבירים, עליו להסביר מדוע הוא זקוק למידע זה. יש צורך במידע זה כדי לקבוע אם לאדם יש נכות על פי התובע המחוזי וכדי לספק מקום מגורים סביר. במקרים מסוימים נדרש המעסיק לשלם עבור טיפול רפואי והוצאות הנוגעות לבדיקה.

הטבות מס

בנוסף להעסקת אנשים עם מוגבלויות, עסקים עשויים להיות זכאים לזיכוי מס מסוים וניכוי באמצעות מס הכנסה. זהו מצב של win-win לבעל העסק, מי מרוויח משכירת עובדים מהימנים, מיומנים ומסור. עסקים עשויים להיות זכאים לאשראי מס הזדמנויות עבודה, שהוא אשראי פדרלי של מס הכנסה הניתן למעסיקים המעסיקים אנשים עם מוגבלויות המתמודדים עם מחסומים משמעותיים בתעסוקה. הנה כמה דרכים שבהן עסקים יכולים להפיק תועלת מאשראי המס הזה.

עסקים קטנים יכולים להפיק תועלת מאשראי הנכים. אשראי זה מספק אשראי שאינו ניתן להחזרה עד 5,000 $. אשראי זה זמין לעסקים קטנים שיש להם מינימום של 30 עובדים במשרה מלאה וקבלות ברוטו של פחות ממיליון דולר. על המעסיקים להוציא לכל היותר 2,500 דולר לעובד על הוצאות נגישות מוסמכות כדי לספק גישה שווה לכל העובדים, כולל אלה עם מוגבלויות. אם העסק עושה את ההוצאות הדרושות לעובדים נכים, האשראי יכול להימשך חמש שנים.

העסקת עובדים נכים היא דרך נוספת להגדיל את שכירתם של אנשים עם מוגבלויות. במדינות רבות יש חוקים או תקנות המעניקים למעסיקים תמריצים להעסקת אנשים עם מוגבלויות. דלוור היא דוגמה אחת. התוכנית לשיקום מקצועי של המדינה יכולה להפנות אנשים למעסיקים עם משרות פתוחות. מעסיקים מוסמכים יכולים גם להיות זכאים למס אשראי של 10% ממשכורתו ברוטו של העובד. המעסיקים ודאי שילמו שכר לעובד במהלך השנה הניתנת למס על מנת לקבל את האשראי.

מעסיקים המעסיקים אנשים עם מוגבלויות יכולים גם לקבל זיכוי מס אחר. מעסיקים המעסיקים אנשים עם מוגבלויות יכולים לדרוש מס הכנסה באמצעות 2044 HB. מעסיקים יכולים לטעון לזכותם של עד 50% ממשכורתם ברוטו בארבעת חודשי העבודה הראשונים ו ־ 30 אחוז בחודש שלאחר מכן. מעסיקים יכולים לטעון לניכוי מס על כל עובד נכה שהם מעסיקים במהלך שנת מס, אבל הניכוי מוגבל למעסיקים עם 100 עובדים או יותר.

ניו יורק מציעה תוכנית אשראי מס לעובדים עם מוגבלויות. מעסיקים מקבלים עידוד להעסיק אנשים עם מוגבלויות על ידי אשראי זה, אשר יכול להיות שווה עד 2100 $ בשנה. אשראי זה יכול להיות משולב עם אשראי מס הזדמנות עבודה. לא ניתן לדרוש אשראי זה לאחר שנת העבודה השנייה. בנוסף, ניתן להשתמש בו כדי לקזז את חבות המס של מדינת ניו יורק. ניו יורק מציעה זיכוי מס אחר לאנשים עם מוגבלויות.