משרביה – סוג של מסך לטיס המשמש לפרטיות ומחזור אוויר

תוכן עניינים

משרביה (בטורקית: Mashrabiya) הוא סוג של מסך אשר משמש לפרטיות ומחזור אוויר. לעתים קרובות נצבע מבנה זה בהשראת אמנים רבים. קרא כדי ללמוד עוד על סגנון אדריכלי זה. אנחנו מקווים שהמאמר הזה עזר לך. תהנו! אלה הם חלק מהמאפיינים הנפוצים ביותר של מבנה זה. הבה נבחן את השימושים השונים של מבנה זה.

מחפשים משרביה בעיצוב אישי? הכנסו לאתר לייזר קאט למידע נוסף

זה מסך סריג

המונח משרביה (Mashrabiya) הוא שם פיגורטיבי למוסכים באדריכלות האסלאמית. לוחות אלה היו עשויים מצורות גבס או מורדות עץ וסתרו את הרחוב מהמגורים הביתיים. המסכים האלה נוצרו מחדש על ידי האמן באמצעות שילוב ניירות שחורים וכסף, צילום רנטגן לחתוך, ואלמנטים אחרים.

המשרביה (Mashrabiya), סוג של מסך רשת, הוא אלמנט ארכיטקטוני רב-גוני להפליא. הוא יכול להיות מחובר לבניין חיצוני או מותקן בפנים כדי לספק אוורור ופרטיות. למעשה, זו הייתה ההנחה המקורית למיזוג אוויר מודרני. הם עוצבו עם אוורור בראש. כדים המים הקרים הונחו על אדני חלון עמוקים כדי לקרר אותם. והם גם יכולים לשמש כתפאורה דקורטיבית לדלתות וארונות.

המשרביות המסורתיות של המזרח הערבי היו עדינות, מסכי עץ עם מטרות מרובות. הם הסדירו את זרימת האוויר, החום והלחות בתוך בית. המסכים הללו גם סיפקו צל ומרחבים פנימיים מוגנים מהעולם החיצון. זה היה מקום נהדר לחיות בו למען נשים, כפי שהוא הגן עליהן מעיניהם המחטטות של שכניהן. יתר על כן, משרביאס היה הפתרון המושלם לצורך בפרטיות.

המשרביה משמשת בכל רחבי העולם המוסלמי, ממרוקו ואינדונזיה. הוא משמש כחללים קווטידיים ועשוי מעץ, אשר יכול להתרחב באקלים העז של צפון אפריקה. מעניין לציין שמשרביה מיוצרת ללא דבק או חומרים אחרים. בקהיר, הם עדיין מיוצרים היום. הם דוגמא יוצאת דופן של אומנות אומנותית וחלק חשוב של התרבות החזותית האסלאמית.

הוא משמש להגנה על הפרטיות שלך

חלונות העץ של משרביה מנוקבים ונועדו לספק פרטיות, צל ואוויר קריר. המבנה של חלונות אלה מאפשר גם שימוש מרבי באזור החלקה מאחר שבתים במזרח התיכון מרובעים בדרך כלל. משרביאס מוסיף ערך אסתטי לבית בנוסף ליתרונות התפקודיים שלהם. ניתן להשתמש בו גם כדי לספק פרטיות, ביטחון או משיכה אסתטית.

למשרביה יש שני חלקים. חלק אחד של המשרביה פתוח לאוויר, והחלק השני סגור. זה נותן למבנה את המימד הפסיכולוגי שלו. לדברי ביידר שייקר אל-סייאב, שיר, ”שנשיל, בתו של צ 'לאבי”, מתאר בצרה המוקפת בחומת אום אל-שנשיל.

המילה הערבית mashraf היא ”להתעלם”. המילה 'שרביה' משרביה מופיעה לראשונה בבגדד בתקופת הח 'ליפות העבאסית, ומשמשת לפרטיות וביטחון בבתים פרטיים. בימינו, משרביה משמשת כאלמנט דקורטיבי בבתים ובדירות.

חומר של משרביה יכול להיות או עץ או אבן. אלה מעץ הם העיצוב המסורתי, אבל לוחות אבן הם גם פופולריים. לוחות אבן דומים למאשרבייה מסורתית מעץ. בנוסף לתכונות האסתטיות שלהם, משרביה יכולה לספק אוורור מכל צדדי הבניין. הם יכולים להיות מותאמים אישית כדי להפוך אותם ייחודיים ומיוחדים.

ההיסטוריה של משרביה חשובה כמו תפקידה. רשת עץ יכולה לספק חלק מהפונקציות האלה, אבל רק אם היא מעוצבת נכון. מרחקים בין מאזנים סמוכים והרדיוס של כל מוט חייב להיות נחוש לעשות את זה שימושי למטרה זו. אם אתה רוצה להשיג פרטיות, תשתמש במשרביה בקיר מפוזר.

זה מגביר את זרימת האוויר.

משרביה, או מתקן אוורור טבעי, מיועד לשפר את זרימת האוויר פנימה. ל ”משרביה” יש שני חלקים עיקריים. אחד הוא החלק התחתון, והשני הוא העליון. החלק התחתון של המשרביה לוכד אוורור טבעי מהסביבה, ואילו החלק העליון משמש כדי להאיץ את זרימת האוויר בחדרים אחרים.

משפחת שנשיל גרה בקומה הראשונה של בניין או בית. הם משתרעים לרחוב או לחצר הפנימית. שנשיל עשוי ממוטות עץ וחלקים גליליים המחברים בין החלקים העליונים והתחתונים. מבנים אלה נוצרו על ידי אמנים ומעצבים ארכיטקטוניים. ויטראז 'היה בשימוש בחלק העליון של שנשיל. מבנים אלה משפרים את זרימת האוויר ומקושטים מאוד.

המשרביה גם פועלת היטב במניעת כניסת אור שמש ישיר לחדר. החלק התחתון של המשרביה חוסם את אור השמש הישר מלהיכנס לחדר, אבל הפתיחות של החלק העליון מפצה על אפקט העמעום. האוברנג עוזר ליירט אור שמש ישיר נוסף. היא משמשת גם כמערכת אוורור טבעית המסייעת לצינון וללחות האוויר כנדרש.

מחקר הראה כי המשרביה הפתוחה הגדילה את זרימת האוויר בחדר, והפחיתה את הטמפרטורה של החלל הפנימי ב-2 מעלות צלזיוס. אולם, החצר ומעטפת הבניין מילאו תפקיד גם במניעת תנודות מוגזמות של טמפרטורת האוויר המקורה. למרות זאת, תוצאות המחקר יתרמו לפיתוח נוסף של המושג משרביה (mashrabiya) וניתן להשתמש בו בשיטות קירור פסיביות.

זהו מקור השראה לאמנים.

תערוכה זו חוקרת את התרבויות והדתות של המזרח התיכון ושל המשרביה, סוג של חומה המפרידה בין חדרים. מסכי עץ מגולפים אלה שימשו בבתים ערביים מסורתיים לפרטיות והגנה מפני הציבור, אך היו גם מקור השראה לאמנים. במאות ה-16 וה-19, נוסעים אירופאים נסעו מחלב לבצרה, כתבו את יומניהם והערו על הארכיטקטורה שראו. מגלה הארצות הפורטוגזי פדרו טיקסיירה נסע לאזור בשנות ה-80 של המאה ה-19, מגלה הארצות הדני קרסטן ניבור (Carsten Niebuhr) חקר את כביש קרוואן המדבר הגדול בשנות ה-60 של המאה ה-19, והנוסע האנגלי ג 'ון ג' קסון ביקר באזור בשנת 1807. מטיילים אלה השאירו את התרשמותם מהתרבות והאדריכלות באזור, אשר נותחו מאוחר יותר על ידי היסטוריונים ואמנים כמו Tri

אדריכלות קהיר המסורתית כוללת משרביה. זו תבנית דמוית סריג העשויה מעץ שהופך. לדפוס זה שורשים המתוארכים למאה ה-13, והוא מאפיין פופולרי של בניינים בקומה העליונה. זה היה בשימוש במשך מאות שנים והוא קשור קשר הדוק עם האימפריה העבאסית. שמו, 'משארה', נגזר מהמילה הערבית shrab, שפירושה ”חלון”.

למאשרבייה ארבע פונקציות: ויסות זרימת האוויר, הפחתת טמפרטורת האוויר, הגברת הלחות ושיפור האוורור. הסיבים הטבעיים של המשרביה והצללה מגבירים את יכולתה להוריד את הטמפרטורות. קוולה יכולה גם להגביר את האוורור על ידי ספיגת לחות בלילה ושחרורה לאוויר במהלך היום. העיצוב הייחודי שלו גם עוזר לאמנים ובעלי מלאכה ליצור יצירות אמנות.

זה רכוש מוגן מדרגה 2.

המשרביה (Mashrabiya), אלמנט ייחודי בארכיטקטורת השפות, מקיימת אסוציאציות סמליות זה זמן רב. מהמאה ה-16 ועד תחילת המאה ה-20, נוסעים מערביים נסעו דרך היבשה מחלב לבצרה והשאירו אחריהם כתבי עת שהעידו על הארכיטקטורה שבה נתקלו. מגלה הארצות הפורטוגזי פדרו טיקסיירה (Pedro Teixeira) (1580) וחוקר הארצות הדני קרסטן ניבור (Carsten Niebuhr) (1580), היו רק שניים מהנוסעים הרבים שנסעו לאורך כביש קרוואן המדבר הגדול בין אלפו לבצרה. באזור ביקרו גם אוסקר רות 'ר, אדריכל וג' ון ג 'קסון, נוסע אנגלי. מאוחר יותר הצטרפו אליהם קבלנים מומחים. כדי להשיג את האיזון הנדרש, נבנו מבנים משרביה עם מגוון רחב של חומרים, כולל גרניט וחימר.

המשרביה יפה ומשרתת מטרות מעשיות רבות. ההקרנה מאפשרת לאוויר להיכנס לבית מכל שלושת הצדדים. הדבר מספק מחסה מפני השמש והגשם, וכן מפחית את זריחת הברק ומגביר את זרימת האוויר בבית. ניתן להשתמש במאפיין אדריכלי זה כדי לקרר בית באופן פסיבי, ולאפשר לרוח לעבור דרכו. ההקרנה מספקת צל לחלונות בקומת הקרקע.

אדריכלות המשרביה זכתה לשבחים על נחמת תושביה, אך הדיירים לא היו שותפים לאותן דעות. מסקר שנערך עולה כי הדיירים לא היו מרוצים מחוסר העקביות של הבניין בפתיחה ובסגירה, וכן מחוסר הפרטיות. המשתמשים בבניינים היו מרוצים מהתוצאות, אבל חוסר ההבנה של הלקוחות לגבי האדריכלות האסלאמית אולי השפיע על החלטתם.